Selkirk Rex krótkowłosy

Selkirk Rex to kot o silnym charakterze, ale ciepłym uczuciu do domowników i gości. Nie jest ona jednak pokryta grubą warstwą futerka, a jej futro ma kształt lśniących włosów. Dzięki temu seledzia może się łatwo układać na twarzy czy uszach zamiast przeszkadzać w codziennych czynnościach. Sieroce i wilgotne futro Selkirk Rex sprawia, że nie trzeba używać specjalnych preparatów do pielęgnacji tylko podstawowej szampon i balsam powinny wystarczyć by utrzymać ten piękny kolor ciała twojego kota .

56465

Kot Selkirk Rex to rasa kota domowego charakteryzująca się kręconymi włosami i czułą, słodką osobowością. Rasa powstała w Nowej Zelandii przez skrzyżowanie kota brytyjskiego krótkowłosego z kotem perskim i abisyńskim. Selkirk Rex jest uznawany przez The International Cat Association (TICA) jako Wstępna Nowa Rasa, z przewidywaną datą 2017 r. do pełnego przyjęcia do rejestru organizacji. W tym czasie Selkirk Rex będzie pierwszą nową rasą zaakceptowaną od 2010 roku.

Selkirk Rex to kot o krótkiej, kędzierzawej i gęstej sierści. Ma stosunkowo krótki korpus i nogi oraz kanciastą głowę z małymi uszami. Jego futro jest miękkie, jedwabiste, gęste i puszyste. Włosy są średniej długości na twarzy; długi na czubku głowy; dłuższy na karku; krótszy na brzuchu; długi na ogonie (około 1/3 długości); bardzo długie wąsy, które tworzą dwie wyraźne kępki u podstawy (dwie trzecie w górę wąsu). Płaszcz nie ma podszerstka, ale jest ciepły w dotyku, ponieważ zatrzymuje powietrze wewnątrz każdego włosa, zapewniając ochronę przed słońcem podczas mroźnych zim.

Imię Selkirk jest odwołaniem do pochodzenia tego osobliwego kota.
Kot Selkirk Rex należy do kategorii „domowych”. To kot o silnym charakterze, ale ciepłym uczuciu do domowników i gości. Jest to rasa, która jest w stanie zaadaptować się do nowych warunków życia i lubi mieszkać w domu jednorodzinnym czy w gospodzie rolnej. Zazwyczaj ma swojego opiekuna – czyli człowieka, który go odnalazł i zabrał ze sklepu z zwierzyną futerkową albo placówki weterynaryjnej.

Oryginalne koty odkryto w Montanie, a ich kędzierzawe futro było tak niezwykłe, że naukowcom zajęło trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak to się stało. W końcu dowiedzieli się, że mutacja genu odpowiedzialna za loki powoduje również łysienie na czubku głowy i deformację palców, dlatego większość kotów, które dziedziczą ten gen, nie nadaje się na zwierzęta domowe lub zwierzęta pokazowe. Są jednak tacy, którzy wyhodowali koty z tymi genami bez tych innych wad i wyhodowali kocięta, które mają kędzierzawą sierść bez żadnych innych wad lub problemów zdrowotnych z nimi związanych.