Rosyjski niebieski

Ostatnio coraz częściej spotykamy się z rasą kotów Rosyjski niebieski. To właśnie ta rasa jest bardzo popularna w Polsce i na całym świecie, a jej pojawienia się może być spowodowane tym, że jest ona przyjazna dla rodziców oraz małych dzieci. Właściciele tego gatunku mogą liczyć na dużo radości i szczęścia związanego z posiadaniem tego kota domowego.

pexels-monica-oprea-9718154

Charakter kotów Rosyjski niebieski jest bardzo podobny do charakteru kotów rasy Perski. To znaczy, że są to koty otwartej i towarzyskiej natury, ale też bardzo pewne siebie, a czasami nawet trochę samolubne – wszystko zależy od właściciela! Koty te lubią spędzać czas z innymi kotom, ale musisz pamiętać o tym, że każdy ma swój indywidualny styl i charakter.

Kot domowy wg standardu FCI jest mniejszy od psów. Waga rasy dorosłego suka to 3-4 kg a sukcesora 4-5 kg. Materiał genetyczny europejski (rodzina) typowe dla tego gatunku pochodzi od rosyjsko-polskiego hodowcy przez 20 lat uczenia się pracy w hodowlach i 10 lat w Stanach Zjednoczonych pod patronatem Societe Francaise de Culture Feline (SFCF), na podstawie idei stworzenia nowego rodzaju kota domowego o silnym charakterze psychologicznym;

Historia kota rosyjskiego niebieskiego jest złożona, z wieloma argumentami dotyczącymi jego dokładnego pochodzenia. Najszerzej akceptowaną teorią jest to, że rozwinęła się ona z krzyżowania kotów syjamskich z innymi rasami w celu stworzenia trwalszej rasy przystosowanej do niskich temperatur. W związku z tym, Russian Blue ma wiele cech, które sprawiają, że dobrze nadaje się do życia w chłodniejszym klimacie: jest bardzo wytrzymały i ma grube futro, które dobrze izoluje przed mroźnymi temperaturami. Co więcej, rasa ta była pierwotnie znana jako Kot Archanioła, ponieważ uważano, że została wyhodowana przez mnichów na świętych wyspach u północnych wybrzeży Rosji. W rzeczywistości niektórzy eksperci uważają, że te koty zostały sprowadzone z Europy przez podróżników po tym, jak zostały tam wprowadzone przez Wikingów wieki wcześniej! W każdym razie dzisiejsze Russian Blues są dostępne w wielu kolorach, w tym niebieskim (oczywiście), ale także w czarnych lub szarych pręgowanych wzorach; jednak większość ludzi uważa tę rasę za „niebiesko-szpiczastą”, co oznacza, że ma białe kagańce zamiast czarnych, jak w przypadku innych ras, takich jak koty brytyjskie krótkowłose lub amerykańskie krótkowłose, gdy się starzeją.

Pielęgnacja kota zależy głównie od jego rasy. Jeśli interesuje Cię rasa Rosyjski niebieski – a raczej niebieski kociak, to odpowiednia dieta będzie jednym z najważniejszych aspektów Twojego życia. Zadbaj o właściwe odżywianie i dostarczaj kotom szczególne witaminy, minerały oraz kompleksy witaminowe (np.: przeciwcukrzycowe). Poza tym stawiaj im domowe toalety – coś w rodzaju ławeczek na mokrego chleba lub papierka do picia, na którym możesz sobie cofnąć swoją wodę do brudnych czasów.