Ciekawostki

Koty są niesamowicie ciekawe i intrygujące. Kiedy patrzysz na kota, wydaje się on leżeć obok ciebie, bez żadnej skłonności do ruchu albo aktywności. Jednak ich zachowanie jest czasami bardzo nietypowe dla zwierząt – w tym wypadku chodzi o to, że ​​koty mogą dostosować się do miejsca lub sytuacji w jakich się znajdują.

cat-1160233_1920.jpg

Koty mogą widzieć w ciemności

Koty są zwierzętami nocem. Oczywiście prawdopodobieństwo tego, że wybierzesz kota bezwzględnie, wynosi 99%. Ale jeśli już się dokonała ta tajemnica, to musisz wiedzieć, że koty widzą w ciemności. Dziwne? Nie do końca! Kot może rosnąć już od początków swojego życia bez widzenia przejawów światła słonecznego. To dlatego nazywa się go jednakowym z tym mrokiem bytowania i ograniczenia ruchu na skutek zasłaniania czasem słońca przez góry lub budynki.

Koty potrafią dostosować się do miejsca, w którym mieszkają.

Umiejętność dostosowania się do otoczenia to jeden z powodów, dla których koty są tak popularnymi zwierzętami domowymi. Mogą zadomowić się w wielu miejscach, od mieszkań i domów po biura, a nawet statki!
 

W naturze koty nie jedzą mleka

To prawda, że kotki nie mają wielu cech fizycznych potrzebnych do picia mleka, jak ludzie. Brakuje im niezbędnych „zębów” do ssania i nie mogą uszczelnić butelki lub smoczka. Ponadto koty domowe nie mają wymion do dostarczania mleka i muszą być karmione strzykawką lub zakraplaczem zamiast prawdziwego smoczka krowiego (który ma zwykle kształt wydłużonej łzy). Z powodu tych barier w karmieniu kocięta są często odstawiane od piersi na stałym pokarmie w wieku około sześciu tygodni – proces ten jest jeszcze przyspieszony, gdy są oddzielone od matek w wieku około ośmiu tygodni.
 

Koty mają osiem żeber

Możesz nie wiedzieć o kotach, ale mają osiem żeber. Dzieje się tak, ponieważ ich dwa przednie żebra znajdują się bliżej siebie niż pozostałe sześć. Dodatkowa para żeber to tzw. żebra pływające. Zespół pływających żeber może powodować ból w klatce piersiowej i brzuchu kota, zwłaszcza gdy oddycha lub kicha. Jeśli zauważysz, że Twój kot ma trudności z oddychaniem lub wydaje się, że odczuwa ból, natychmiast zabierz go do weterynarza!
 

Przeciętne życie kota domowego to 15 lat.

Prawdopodobnie słyszałeś, że koty żyją średnio 15 lat. Ale co to naprawdę oznacza? Oznacza to, że przeciętny kot dożyje około 15 lat, ale nie ma pewności, czy Twój pupil umrze w wieku 6 czy 20 lat. Koty są bardzo podatne na wiele chorób, w tym raka i choroby serca , więc najlepiej spodziewać się wszystkiego, jeśli chodzi o ich zdrowie. Jeśli masz szczęście mieć kota, który żyje dłużej niż średnio 15 lat, to gratulacje! Od tego momentu na pewno będziesz obchodzić jego urodziny co roku (zakładając, że nie zapomnisz). Pamiętaj: bez względu na to, ile lat ma twoja ukochana kotka — lub jak duże dorasta — zawsze powinieneś obdarzać ją mnóstwem miłości i czułości przez całe życie.
 

Koty są uznawane za odpowiedzialne za redukcję populacji myszy.

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale obecność kotów w Twojej okolicy może mieć pozytywny wpływ na lokalny ekosystem. Okazuje się, że koty świetnie radzą sobie z kontrolowaniem populacji myszy – a myszy są jednym z największych niedogodności dla rolników, a także dla ludzi żyjących na obszarach miejskich. Koty są zwierzętami wysoce adaptacyjnymi, które dobrze przystosowują się do życia w miastach. Są duże, silne i inteligentne. Te cechy sprawiają, że są bardzo skuteczne w łapaniu zdobyczy, takich jak myszy lub małe ptaki, gdy muszą szybko coś zjeść podczas polowania (co jest prawie zawsze). W rezultacie większość miast odnotowała gwałtowny spadek populacji gryzoni, odkąd zaczęły pozwalać kotom na swobodne wędrowanie po mieście
 

Jednym z najstarszych gatunków kotów jest europejski gatunek Felis silvestris silvestris.

W Europie koty zostały wyhodowane już w epoce neolitu. Najstarszym gatunkiem jest europejski gatunek Felis silvestris. Koty są zwierzętami o ogromnym zróżnicowaniu genetycznym, dlatego również rasy kota tej samej barwy mogą być przeogromnie różniące się ze względu na cechy oraz temperament (np: niektóre są bardziej aniżeli inne).

Włosa jednego dorosłego kota może stanowić do 1,6 miliona pojedynczych pręcików.

Niektóre koty rzeczywiście mają dwa lub więcej włosów na siebie, ale to nie znaczy, że każdy inny ma tyle samo! To naprawdę trudno ustalić, bo każdy kocur ma inny rodzaj włosów i ich liczbę. Jedni maja jednakowy sposób wypadania włosów (np. zawsze same druty), a inni tworzą całkowicie nietypowe szaty (np. raz końskie, raz owczarek).

Większość kotów ma czarne nosy, ale niektóre odmiany mają nosy w barwach pomarańczowym, różowym lub brzoskwiniowym.

Czy wiesz, dlaczego koty mają czarne nosy? Dzieje się tak dlatego, że są genetycznie zaprogramowane, aby żyć w nocy. Polują w nocy, więc czarne nosy pomagają im widzieć w ciemności! Większość kotów ma białe futro na nogach, ale niektóre rasy kotów mają różne kolory. Niektóre rasy mają nawet futro, które ma paski lub plamy! Najczęstszą odmianą koloru jest kot perkalowy z łatami pomarańczowymi, białymi i brązowymi, które zwykle są ułożone w zachodzący na siebie wzór na grzbiecie. Koty rasy Calico również czasami mają niebieskie oczy zamiast zielonych oczu, jak inne rodzaje kotów domowych”.